fbpx

Polskie zwyczaje i tradycje na weselu międzynarodowym — czy to możliwe?

18 grudnia, 2018
Posted in Wesele
18 grudnia, 2018 Martyna
Rate this post

Przestrzeganie polskich zwyczajów i tradycji na weselu jest dla wielu bardzo ważnym elementem. Bywają mocno ukorzenione w kulturze. Przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wszystko wydaje się proste, o ile na weselu goście są z Polski.

Sprawa się komplikuje, gdy wesele jest międzynarodowe. Polskie zwyczaje i tradycje mogą stać się niezrozumiałe. Co więc zrobić, aby obie strony były zadowolone?

Przede wszystkim przewodnik polskich zwyczajów i tradycji

Niektóre z tradycji odbywają się już w domu bądź w drodze do kościoła. Dlatego myśląc o organizacji wesela międzynarodowego, powinniśmy przygotować przewodnik polskich zwyczajów i tradycji weselnych, w którym opiszemy, po kolei, co się wydarzy. Po przybyciu na salę DJ może dokładniej przybliżyć zagranicznym gościom dany zwyczaj i odpowiedzieć na pytania.

Jedne z pierwszych tradycji, które powinny być opisane w takim przewodniku to błogosławieństwo Pary Młodej, które odbywa się jeszcze w domu. Kolejne to idea bramek oraz stawiania przeszkód na drodze orszaku ślubnego.

Powinniśmy również wspomnieć o powitaniu Pary Młodej chlebem i solą oraz przenoszeniu przez próg Panny Młodej. Przewodnik jest o tyle ważny, że przy wyżej wymienionych polskich zwyczajach i tradycjach weselnych DJ nie zawsze będzie w stanie dotrzeć do wszystkich zainteresowanych osób.

Dobry DJ to podstawa

Na weselu międzynarodowym – chociaż nie tylko – ważny jest przede wszystkim dobry DJ, który biegle posługuje się językiem angielskim i będzie tłumaczył gościom co i dlaczego się dzieje. Ma być dopełnieniem do przewodnika. Zadaniem DJ’a jest rozwinięcie informacji, zapowiadanie poszczególnych elementów weselnych. Powinien skupiać dużą uwagę na wytłumaczeniu zagranicznym gościom, co właśnie się dzieje i skąd się to wzięło.

Wesela międzynarodowe są coraz częstsze. Jednak organizacja takiego wydarzenia często bywa problematyczna, między innymi ze względu na polskie zwyczaje i tradycje weselne. W razie niezrozumienia zasad sytuacje ratuje DJ. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym momencie będzie w stanie dotrzeć do wszystkich gości – dlatego przewodnik polskich zwyczajów i tradycji weselnych będzie bardzo pomocny.